STAN OBECNY

Stan nawierzchni ulicy Długiej i Długiego Targu
Gdańsk to miasto nowych wspaniałych perspektyw. Prestiż miasta przekłada się na prestiż miejsc z nim kojarzonych. Gdańsk, Długa i Długi Targ wypowiada się niemal jednym tchem, dlatego tak istotne jest, żeby ulica Długa i Długi Targ, wraz z kamienicami stojącymi przy nich, stanowiły o znaczeniu Miasta Gdańska. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ulicę Długą i Długi Targ odwiedzamy nie tylko dlatego, że właśnie przy nich stoją kamieniczki, ale dlatego, że przestrzeń ulicy zachęca nas do spędzania tam czasu. Elewacje kamienic skutecznie odwracają Naszą uwagę od stanu chodnika i wielu innych elementów składających się na przestrzeń ulicy, a stan tych ostatnich nie jest najlepszy. Ulica zamiast skłaniać do zatrzymania się i interakcji zachęca do jak najszybszego przejścia w inne, bardziej atrakcyjne części Głównego Miasta.

Spróbujmy pokrótce scharakteryzować najbardziej palące problemy ulicy Długiej i Długiego Targu.

Gdyby odwrócić wzrok od pięknych fasad kamieniczek i zacząć obserwować to, co mamy pod nogami, nasze wrażenie z ulicy Długiej czy Długiego Targu nie byłoby tak pozytywne. Połamane płyty na Długim Targu, braki wypełnione najróżniejszą kostką brukową, studzienki kanalizacyjne i instalacyjne zapadnięte lub niszczące nawierzchnię chodnika. Trudno jest mówić o wszystkich niedomaganiach. Konieczne jest jednak sprecyzowanie problemu, tak, aby móc polepszyć przestrzeń ulicy Długiej i Długiego Targu.

Stan nawierzchni ulicy Długiej i Długiego Targu

Stan nawierzchni ulicy Długiej i Długiego Targu
 Złudnemu przeświadczeniu uległby ten, kto stwierdziłby, że wymiana nawierzchni chodnika wystarczy, by Długa i Długi Targ znów mogły cieszyć oczy. Równie ważne jest też zadbanie o to, żeby chwilę po remoncie nie trzeba było znów demontować chodnika w celu przeprowadzania innych napraw. Dokładny przegląd stanu istniejącej infrastruktury podziemnej i naprawa lub wymiana elementów zużytych są konieczne.

 Jesteście turystami? Mieszkańcami chcącymi zaczerpnąć świeżego powietrza lub przechodniami, którzy chcą odpocząć zmęczone nogi? Chcielibyście usiąść na wygodnych ławkach. Czy myśleliście o tym, żeby usiąść na Długiej lub Długim Targu? Nie zdziwiłoby nas, gdyby odpowiedź na ostatnie pytanie była negatywna. Wyposażenie Traktu odwiedzanego przez tysiące turystów i mieszkańców w odpowiednią ilość i jakość ławek i innych form małej architektury jest niezbędne dla dobrego funkcjonowania tej wyjątkowej przestrzeni w mieście.

Stan nawierzchni ulicy Długiej i Długiego Targu

Stan nawierzchni ulicy Długiej i Długiego Targu
Nikt nie lubi całkowicie zabetonowanych ulic. Zieleń wysoka, czyli drzewa i zieleń niska – na przykład pnącza potrafią zdziałać cuda jeśli chodzi o mikroklimat miejsca. Na ulicy Długiej i Długim Targu zawsze ważne były drzewa. Świadczyć o tym może fakt, iż przy procesie likwidacji przedproży udało się zachować większość istniejących wtedy drzew. Aktualnie drzewa są praktycznie niewidoczne w krajobrazie Ulicy i Targu. Warto by znów mogły cieszyć oko i dawać schronienie w upalne dni wakacji.